Van’da Ne Yenir ?

Hadi Van’a geldiniz diyelim nerede kalacaksınız sorusunun cevabını da hallettiniz diyelim peki şimdi en temel konu ne yiyeceksiniz işte asıl mesele bu; Van’da Ne Yenir?. Aslında Van’a gelenlerin çok kötü yemek yiyecekleri bir mekan aslında yok. Hemen hemen tüm lokantalar çok kaliteli ve çok lezzetli yemekler yapmaktadırlar. Ama ben bu yazımda En Güzel Yemekleri nerede yiyeceğiniz konusunda bilgi vereceğim. Kebap yemek için bence çok iyi tercih yapacağınız 3 mekan var.

1-Mevlana Lokantası (Sanat sokağının aşağı kısmında bulunan. Aynı isimle bir kaç tane daha Mevlana var fakat benim tercihim burası)
2-SUHA Lokantası.
3-Hacı Halil (Buradaki yapılan kebap farklı bir lezzettedir.)
Sadece kebap değil çok güzel döner yapan mekanlar var
1-Esen Lokantası (Közde Döner yapıyor mükemmel bir lezzet)
2-Mizan Lokantası
3-Şafak Döner
Yöresel Yemek Yiyeceğiniz Yerler
Aşiyan Ev Yemekleri
Kelle Paça Yiyecebileceğiniz Yerler
1-Hacı Baba Çorba Paça
2-Safa Çorba Paça (Benim Tercihim)
3-Şeref Şahin (Fırın Ağzı, Kavurma ve diğer sulu yemeklerde efsane lezzetler)hEn İyi Kahvaltı Mekanları
1-Sütçü
2-Yöresel Kahvaltı Salonu (Benim Tercihim)
3-Sütçü Fevzi (En Meşhur Mekan)
Kahvaltı salonlarında sütün içine bal attırıp karıştırdıktan sonra için hem çok lezzetli hemde boğazınızı yumuşatacaktır. Kahvaltıda yemeniz gereken yöresel lezzetlerden Kavut, Murtuğa Cacık,Otlu Peynir,Çörek (Çöreğin ortasına bal ve kaymak ekletip deneyin mutlaka)
Otlu peynir aslında başlı başına bir yazı konusu aslında ama kısacık bahsedeyim. Otlu Peynir kaynamamış sütten yapılır. İçinde 25 civarı değişik aromalarda ot bulunur. Helis, siyabo, çünk kekik, yarpuz bu otlardan sadece bir kaçıdır.


Nerede Kalabilirim
1-Mavi Tuana Otel
2- Resmina Otel
3-Corner Otel
4-Haldi Otel
5-Van Grand Otel
Tabi bunlardan başka 200 civarı otel var fakat benim bildiğim birebir gördüğüm tavsiye edebileceğim aile otelleri bunlar. Tabiiki benim bilmediğim daha bir çok güzel otel vardır ama burada hepsini yazamadım.
Van da otel fiyatları çok abartılı değildir yukarıda saydığım oteller hepsi yıldızlı ve çok güzel otellerdir ve ortalama fiyatları 80 ila 100 TL arasındadır. Online otellerde satılan oda fiyatlarına bakmayın orada çok pahalı fiyatlar var ve gerçekte fiyatlarda neredeyse yarı fiyatına.
Bu yazımda benim gibi gezgin arkadaşlara gidebilecekleri, yiyebilecekleri ve kalabilecekleri yerlerden iyi ve güzel olanlardan aklıma gelen yerleri bahsettim.
Belki bir sonraki yazımda Van’a gelenlerin gidebilecekleri yerleri yazarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixty seven − = 59